Zaujíma vôbec niekoho Surface Phone ?

Zaujíma vôbec niekoho Surface Phone ?

Ak už chodíte kade tade po technologických weboch, určite vás zastihla správa o emulácii win32 aplikácii na ARM procesoroch. Podľa JPP – Qualcomm v úzkej spolupráci s MS zakomponoval uz jednotlivé „emulácie inštrukcií“ do svojich čipov a zdá sa že na tom niečo bude, nakoľko na známom videu beží photoshop až podozrivo plynule na Snapdradgone 820. Samotný Snapdragon sa potáca niekde okolo výkonu slabšieho Core M procesora – lenže tu sa jednalo o emulovaný program. Nuž uvidíme aké penále sa podarilo MS obetovať na emuláciu alebo čo vymyslel Qualcomm (a že inžinieri rozmýšľali dňom aj nocou je jasné – pretože všade tam, kde sa pchá intel s cca 300 dolárovym Core M v cene len za CPU – by mohol dodávať Qualcomm svoje čipy za pakateľ – rozumej nejakých 70 eur vrátane audia, gpu, gsm, gps modulu, čipu pre spracovanie fotografií a tak ďalej). Uvidíme čo to spraví napr s Geekbenchom x86 emulovaným na arm – a skóre natívneho geekbenchu na arm. A ten rozdiel su emulačné penále – ak by sa im podarilo obetovať 20% tak by sa zo SD 820tky stal napr procák AMD A4 7300 dvojjadro na 3,8 ghz- taký jednoduchý kancelársky CPU na bežné veci ktorý mám aj doma a postačuje na úplný základ. Ak to bude viac, tak budeme padať dole dole dole. A časom nám bude výkon pomáhať to pretlačiť.

Zatiaľ posunieme bájny surface phone stranou. Povieme si aj prečo. To čo predstavil MS by malo urobiť druhý boom windowsu 10 cez zariadenia. Berme tak že emulácia je schopná a dostali sme so SD835 výkon niekde na Core M procesora (po novom a zmätočnom názvosloví je to core i5y – nuž výkon nikde, ale na papieri to vyzerá dobre). A aké zariadenia viem poskladať u Panosa v labáku na 356. poschodí ?

Panosová súkromná zbierka vo vytrínke. Aspoň niekto ma radosť.

Surface Book mini – Apple Macbook klon  – ušetrím aspoň 200 dolárov za Core M, zlepším výdrž, vopchám slot na sim kartu – LTE, pridám GPS, dotykový displej, natívna podpora SD kariet, podpora všetkých win32 appiek. Váha 600 gramov. Výdrž s 30 000 mah batériou napr 25 hodín (berme 2x veľkosť displeja Lumie a 10 násobnú kapacitu batérie). Pasívne chladený.

Surface Mini – Mix neúspešného Surface RT s vnútornosťami Macbooku uvedeného vyššie v úspešnej forme – v rukách len tablet (rozhranie mobilné, alebo tabletové w10, minimálna váha, usb-c a prepojenie cez jeden konektor na dock na všetky porty (usb-a, hdmi atď) v continuu (cez usb-c na monitor + klávesnica) klasický Windows resp s podporou win32 – v tablet móde W10M. Tenký ľahký tableto-počítač s veľkou výdržou. Pasívne chladený.

Mini Desktop alebo mini PC stick – o veľkosti Micorosoft Display adaptéra alebo usb kľúča – krabička, či kľúčik do vrecka, ako bonus vždy online cez LTE, výdrž aj na integrovanú baterku (alebo len ako záloha – UPS). Cez usb-c a adaptér prístup k všemožným portom.

Všetko sú to riešenia na základnú a bežnú prácu – určite nečakajme nejaké zázraky v desktopoch, alebo „pro“ riešeniach notebookov a pod. Výkonostný ekvivalent bude stále Core M od Intelu. Plus mínus. Héj a kde je surface phone ? Na konci. To preto, aby sme vlastne nemali čo stratiť (ako keby sa ešte niečo dalo, že).

Povedzme, že na konci 2017 už máme takmer nezabugovaný w10m, ktorému chybajú app – trvalý stav – dovtedy sa samozrejme nič neudeje. Messenger bude rovnaká slabotka, Whatsapp nebude stále UWP. Ok to by sme mali. Panos vybehne na scénu a začne obkecávať, že má niečo „breathtaking“ a že budúcnosť sa zmení od tohto momentu – pravdu síce nebude mať – dovtedy už bude leaknuté asi všetko a kým to príjme „telefónmi“ sklamané publikum tak to bude ešte trvať.

Surface Arm, Surface Book Arm, Surface Phone v troch verziách

Nejaké tie fámy kolujú v týchto konštaláciách – môže byť a nemusí, ale vyzerá to logicky, že ešte jeden klasický zástupca s čistými W10M tam bude zastúpený (Mini) a jedna, alebo 2 verzie s win32 emuláciou. Ostatné zariadenia by sa časom mali objaviť od ostatných výrobcov a MS by mal ukazovať iba smer cez referenčné zariadenia – no na začiatku to budú asi jediné zariadenia – a na konci možno aj jediné – podľa toho ako to pôjde.

Surface Phone Mini – 3 GB RAM + 32 GB/64GB – SD 835 – 5,2″ – 499 usd
Surface Phone – 6 GB RAM + 128 GB + win32 v Continuu – SD 840 – 5,7″ – 599 usd
Surface Phone Pro – 8 GB RAM + 500 GB + win32 v Continuu – SD 840 – 5,7″ – 699 usd

Pýtate sa čo je tam za SD 840 – nuž kým nejaký SP vyjde, tak už budú na svete aj rýchlejšie nataktované verzie SD835 (obdoba SD 821) a aby sme ten príplatok ešte nejako obhájili.

Čoho sa u MS stopro nedočkáme budú nejaké compact zariadenia od 5,2″ nižšie. Čo je veľká škoda. Rovnako nečakajme žiadne zariadenia strednej a nižšej triedy o tie by sa mal starať HP, no uvidíme ako sa mu do nich bude chcieť.

Microsoft investoval do emulácie minimálne z dôvodu, že môže uviesť nové a rapídne lepšie (nie výkonovo ale zameraním) zariadenia – keď si predstavíte macbook 12″ – a predstavíte si ten istý notebook s 3 násobnou výdržou, LTE, GPS, Quick Charge 4.0, podpora dotyku, SD kariet, polovičná váha, polovičná cena, bez vetráčiku – no čo poviem ultra top portable device. Qualcomm zas dychtí po ukrojení z koláča od intelu – a možno sa na to pozrie aj intel a vytiahne nejaký Core Mobile zo zálohy (možno aj niečo má len konkurencia ho netlačila). Čiže zariadenia by sa chytiť mohli – ak tam pôjde windows ako ho poznáme bez obmedzení. No a čo tie telefóny teda ?

Predpokladám že v MS rozmýšľali nejak tak – Telefón je schopný spúšťať win32 app -> bude sa jednať o „počítač-do-vrecka“ -> stúpanie predaja -> stúpanie zariadení s w10m -> vzrast podielu -> spätný záujem tvorcov app -> kontinuálne ladenie w10m + pribudajúce app -> záujem o výrobu w10m telefonov  -> až sa dostávame do bodu 3. „stúpanie predaja“ – nuž a keby sa vynáralo čoraz viac schopných uwp appiek – tak vieme aj s „hlúpym“ Continuom na „bežnom“ w10m telefóne pracovať skoro ako na PC – samozrejme k tomu ešte potrebujeme aj to „staré“ Continuum doladiť – lebo zatiaľ tomu ešte, čo to chýba. Nuž a postupne odrezávať win32 appky (známe, pretože účtovnícky softvér bude ešte 25 rokov win32 – kto by to tam do uwp prerábal) a všetko to ťahať do UWP. Taký bol aj pôvodný plán ale nejak to nevyšlo. Okrem toho ak by tých zariadení bolo na trhu slušné množstvo (bavíme sa aj o ARM notebookoch) tak tie app by boli predsa len lepšie ako uwp – to znamená natívne – skompilované pre ARM – tá win32 vrstva – by mi pripomínala možnosť spúšťať na x86 cpu aplikácie pre powerPC na macbookoch. Apple sa postupne powerPC appiek zbavil a presedlal na x86.

A rozprávky je koniec.

No a teraz otázky na trh.

Zaujíma ľudí nejaký počítač vo vrecku ? Alebo stále je dôležitejšia u telefónu hlavne tá mobilná časť ? Obetuje niekto „nezáujem“ o desiatky kvôli win32 apps v Continuum móde v telefóne a začne ho predsa len používať? Osloví svojou špecializáciou minimálne ako rada Note ? (ktorá je svojim spôsobom jedinečná – ale stále v rámci mobilného telefónu). Aký bude prepad výkonu pri emulácii ? Čo s uwp keď už nám opäť behajú win32 app ? Pokryje niekto strednú a nižšiu triedu w10 telefónov ? Posunie sa aj samotný qualcomm v emulácii ďalej a výkonostné „penále“ sa znížia alebo dokonca dobehne základné core i5 modely ? Vyladí konečne MS W10M do konca roku 2017 ? Bude celá ta paráda s desktop appkami v continuu aspoň v akej takej stabilnej verzii, alebo sa MS predvedie (negatívne) ako pri predstavení Lumií a W10 takmer pred rokom ? A týmto sa dostávame na začiatok článku. Bude vôbec niekoho zaujímať Surface Phone ? Najbližšie nás čaká build konferencia v máji, kde sa už niečo môže naznačiť  – a predpokladané predstavenie koncom roka 2017 – je možné že iba „cellular PC“ a telefón neskôr. A dovtedy ? Dovtedy proste nič. Zatiaľ musíme počkať na výkonostné benchmarky emulácie a zároveň na prezentáciu ako MS plánuje prepínať w10m a continuom win32 (prepne sa do desktopového OS pre arm ? alebo vložia emuláciu do w10m ?) Konštruktívne sa môžete vyjadriť nižšie.