Mobilný Windows – Posledný mohykán

Mobilný Windows – Posledný mohykán

Začínal ako Apple – pár zariadení, absolútne uzavretý systém, obmedzená funkcionalita, silná stabilita, exkluzívne vlastnosti, oslovenie fanúšikov.
Skúšal to ako Android – otvorenie sa ostatným výrobcom, rozšírená funkcionalita, nestabilita, ladenie „za jazdy“.
Dopadol ako Blackberry – ticho, tma, zhasnite prosím.

Smutný pohľad na mobilné Windowsy ja viem. A posledné udalosti tomu moc nenapomohli. Každý kto má aspoň dial-up vytáčaný internet už počul o 2 kontroverzných informáciách.

  1. Galaxy S8 na MS Store v Microsoft edícií (keď ste ľavý na doinštalovanie 4 MS app zo storu, nech sa páči)
  2. Cerulean Moment (foneticky ani imidžovo žiadna sláva teda)

Jedná informácia mala byť negatívna a jedna pozitívna. No bohužiaľ aj z Ceruleanu sa stala informácia negatívna. Zbierať peniaze na rebrandovaný Coship Moly, ktorý dopadol najhoršie v histórií crowdfundingu a v prípade neúspechu požiadať MS o marketingovú podporu – to si dám radšej vyrobiť spot od tvorcov vaginálnej reklamy. Pretože MS na čo siahol – to marketingovo 100% potopil.

Od plánovania Microsoftu si dám jednu vsuvku MS hejtera, konzumného a materialistického človeka.

Je to ostuda. Chcete si koupit software od někoho jiného než od Microsoftu? OK, ale předtím zaplaťte. Nechutné a hlavně protizákonné“. Toto vyjádření pak Tim ještě rozvedl. „Windows Cloud je ransomware. Zamkne Váš systém od Microsoftu a donutí Vás zaplatit si za upgrade na klasické Windows Pro. Zablokuje to Firefox, Google Chrome, Vulcan, Oculus… Vlastně všechno“. 

povedal Tim Sweeney spoluzakladateľ Epic Games len preto, že tuší nejaký ušlý zisk vo vetre. Ako zablokuje Firefox, Chrome – predsa MS ponúka desktop bridge – tak nech prenesú svoju desktop app do obchodu. MS nič neblokuje. Ahá – ale to by musel nejakú časť z predaja odviesť MS. Nah plné ústa kecov. Windows 10 Cloud má byť ekvivalent na jednoduché zariadenia, na arm zariadenia, na edukačné účely alá chromebook, alebo do školskej či firemnej sféry na bezpečné a „jednoúčelové“ používanie – a všade ponúka uzavretý systém ako konkurencia (Chrome OS, či iOS) takže odporúčam zbytočne neklábosiť Tim. S takýmto zamknutým windowsom človek nemá čo pokaziť, nemá sa ako a kde špárať a pri rozšírení W10C to bude zas motivácia napĺňať obchod – aj keď stále nie tým, čo požadujú mobilní používatelia. Žiadny snapchat, žiadny periscope, žiadne drony, nositeľná technika, žiadné kupóny na mcdonalda – možno keby tých zariadení bolo veľa – čo sa v krátkej dobe nestane.

V predchádzajúcich článkoch som nastienil ako by malo vyzerať zariadenie s arm cpu podporujúce win32 app – najväčší úspech by zožal Macbook 12″ klon – ľahší, plná konektivita, lacnejšia cena – total ultra prenosné a pripojené zariadenie. Sekundárne zariadenie by bol nejaký maličký PC stick, prípadne tablet + klávesnica a pod. Na malom zariadení alá bájny Surface Phone by sa jednalo len o spúšťanie v Continuu a to nebude žiadny „dealbreaker“. Uvidíme v nasledujúcich rokoch podľa výkonu ARM, ktorý sa veľmi solídne zväčšuje a zachováva spotrebu. Applácky A10 Fusion má benchmarkovo výkon ako core m 2,4 Ghz už dnes – akorát tak výrazne nethrottluje (drží sa od 90 do 100% výkonu) kdežto Core M po minúte zdochne a padne na 1,2 Ghz. GPU ma Apple výkonnejšie. A spotreba nižšia. Hovorím vám ten pokrok je fakt slušný. Paradoxne najrýchlejšie by vedel zabiť sám seba Apple (teda jeden zo svojich produktov) a strčiť ARM do Macbookovej rady (aj keď chýbala by práve ta emulácia). Ktovie.  Uvidíme, či si budú v Inteli naďalej robiť srandičky.

Our jokes aren't like your jokes

Túto reklamu Intelu máme naozaj veľmi radi. Úprimná zábava. :)Viac inšpirácie na Sketcher.sk

Posted by Sketcher.sk on 18. marec 2017

Ale ako poznáme trh. Intel by vedel reagovať zlacnením, alebo opätovným vstúpením do mobilného biznisu, či vývojom nejakého vlastného ARM.

Späť k Microsoftu. Správa sa ako malé decko – bez práce, chce mať koláče. Marketing bol nula (teda pardón niekedy bol vcelku solídny – pamätáte ešte na smoked by Windows Phone ?) Chlapík ponúkal peniaze ak váš smartphone bude rýchlejší ako dlaždicový systém. Pomyslíte si, môj iPhone je top, nie je o čom, zachvíľku mám rýchle peniaze. Nebolo tomu tak – hub, či rýchle zdieľanie – to boli slušné benefity. Ľudia ostali zaskočení – a za odmenu mohli získať Lumiu. Slušná prezentácia – prezentácia medzi ľuďmi – podiel rástol veľmi pomaly ale poctivo. Od toho času (cca od poslednej dekády WP 8.1) to išlo dolu vodou.

Microsoft mal poctivo zamakať. Namiesto toho splátal mobilné desiatky, nedoladil ich, narýchlo vydal, na zariadeniach si nedal záležať. A so založenými rukami čakal na úspech. Ono mojí zlatí – aj číňania s androidom na ktorý, je aj appka na pisoár musia makať a kto nemaká, upadne do zapomenutia. Takéto móresy si ani Apple dovoliť nemôže, ale u MS očividne áno. Veď z mála vždy len málo ubudne. Kto nesleduje trendy akoby ani nebol.

To sa v Microsofte nikto ani len neopýtal, prečo by som si mal vlastne kupovať telefón s Windowsami ? Ponúkne mi vôbec nejaké prepojenie ? Applne handoff a copy paste nie a nie skopírovať a táto funkcionalita sa naďalej ani len nechystá, namiesto toho MS „copy na telefóne – paste na pc, xboxe, tablete“ nedávno zrušil. A čo telefonovanie a sms cez PC – sms len cez Cortanu – a tak ďalej.

Windows Mobile Dead

Na frontálny útok potrebujé sakra pekné, dobré a cenovo neprestrelené zariadenia, vyladený w10m v rámci Redstone 3, vyladenú emuláciu, posilnené Continuum, dobrý marketing + PR, distribúciu aspoň ako doteraz, niekoľko 3rd party telefónov k tomu už na launch + zopár podplatených zaujímavých uwp apps (banky, náramky hocičo) + Surface Watch 3 – kombinácia senzorového bandu a Apple watch + stream z xboxu do telefónu a hranie na gamepade + posilnenie „platformy“ viď vyššie. Za rok trošku veľa na pleciach. Namiesto toho tu máme Galaxy S8 a Cerulean Moment. Heh.

Bohužiaľ začiatok aj koniec smutnej rozprávky. Karty su rozdané (MS dostal ako vždy čierneho Petra), pozrime sa teda na to, čo tu máme a čo nás čaká.

Žiadne zariadenia nezvnikajú, W10M je na povinnom dojazde, v store sa objavil galaxy s8 a MS spolupracoval na Continuu pre Samsung resp. Android. Krása. Každý deň odpadne jedna app zo store. Zvesti sú o nejakom rozklápacom zariadení – ale to môžu byť len patenty do budúcna. No a nakoniec plnotučné Windows pre Arm s emuláciou win32 app. Ktoré by asi mali ísť aspoň do jedného telefónu. Na skúšku.

Neviem, či si to viete úplne dobre predstaviť. Dajme tomu, že sa MS posnaží. Vytvorí Shell (tému, použivateľské rozhranie – ktoré sa naškáluje na telefón, prípadne na iné zariadenie, podľa uhlopriečky, DPI  a pod.) Bude vedieť emulovať win32 v Continuum režime. Potiaľ dobré. A ďalej ? Optimalizácia pre arm, pre výdrž, obmedzenie všetkých nepotrebných procesov, toast notifikácie, integrácia double tap, glance, foťák, sensor core a všetky ostatné systémové aj nesystémové app. MS si myslí, že to prekopíruje z mobilných win na plnotučný systém mávnutím ruky ? A čo obchod ? Spojí ich dohromady ? Bude tu ďalší nepodarok ako W10M na začiatku ? Prečo Apple pridáva do nových verzií 10 nových smajlíkov a 3 funkcie a vyladí 300 security bugov ? Pretože všetko trvá roky rokúce. Aj Android ide veľmi pozvoľna a opravuje, čo mu ruky nohy stačia a aj to bude mať práce ešte na pár rokov. V tomto musím oceniť slušnú a „rýchlu“ prácu na mobilných Windows. Čo ostatným trvalo roky to vedel MS vytvoriť a pravdepodobne zabiť v rámci takmer jedného roka. No aj to je výkon. V MS by sa mali ale zamyslieť, či je toto správna cesta. Apple propaguje mobilný iOS na ipade pro ako „náhradu“ PC. Android propaguje svoj Continuum mód ako náhradu PC – samozrejme s rezervavmi pre profi používateľov, ale takmer bez obmedzení pre bežných používateľov – čo je určite väčšina majiteľov tabletov a smartfónov. Takže tu máme dvoch ktorý sa snažia vylepšiť mobilný systém a priblížiť sa k počítačovému používaniu a experta MS, ktorý sa pravdepodobne bude snažiť našrúbovať desktopový OS na mobilné zariadenia. Samozrejme opačným smerom.

Myslíte si, že je mobilný Windows mŕtvy. No nemusí tomu tak byť. Je možné, že aj po pokuse Surface Phone dostane MS ďalšiu facku, vytiahne zo šuplíka mobilné windowsy a zapracuje na tom tak, ako ostatní. Ak chodíte po weboch zameraných na Microsoft, tak tám nájdete ľudí ktorí hádžu Windows cez palubu – stále sa ale jedná o používateľov súčasných a zopár hejterov. Tí ostatní, sú stále potencionálny kupci. Ostatní ani nevedia, čo s mobilnými windowsami je a keď to preženiem, niektorí ani nevedia, aký systém majú v telefóne. Viete, prečo mala úspech lumia 520, 640, 830 ? Pomer cena, výkon, jednoduchosť, stabilita. A to tam vtedy neboli ani také app, aké sú teraz.

Takže doladiť systém – vylepšený glance, nejaké parádne bezdrôtové nabíjačky, čítačka odtlačku v displeji, stereo repo, vodeodolnosť, absolútne sexy zariadenia, win32 app v Continuu, silné prepojenie s desktop windowsami, silná distribučná sieť (India, Brazília atď, samozrejme aj Európa), nejaké gestá, neon vyladený dizajn, od slabšieho 8 jadra po silné vlajkové SoC, kvalitná optika alebo fotografické vychytávky, proste makať, makať, makať. Ak by tých 400 miliónov používateľov Windows 10 – malo pocit, alebo by získavali informácie, že telefón s Windows pracuje v plnej symbióze s operačným systémom – jedno telo jeden duch a teda len benefity – tak by sme pri presvedčení 10% mali 40 miliónov predaných zariadení. Ale nie, takto nám ponúka Windows telefón maximálne synchronizované EDGE obľúbené položky – aj tie boli donedávna domrvené. Čo vám poviem groteska v Microsofťáckom podaní.

830tka – telefón dizajnovo nekopírujúci ani Samsung ani iPhone a predsa sexy. Stále je čo vymýšľať.

Viem, že vyššie spomínané nepustia akcionári a teda „Nutella“ ako ho familiárne nie len ja prezývam svoj cloud first, mobile first naplní na konkurenčných zariadeniach a na konci roka sa pochváli zvýšeným predplatným Office alebo OneDrive. Akcionári ho potľapkajú a ide sa ďalej.
S jablkom (1, 2, 3) alebo androidom v rukách. Microsoft sledujem ťa.