Creators Update – skráťme čakanie na niečo väčšie

Creators Update – skráťme čakanie na niečo väčšie

Tak sa zišli majstri remesla v MS a vymysleli niečo kreatívneho, ale kedže zmien nebolo veľa a veľmi kreatívne sa im nezdali mierne pozmenili názov z Creative na Creators Update. Hotovo.

Terry Myerson schudol aspoň padesát kilo od posledného Windows 10 eventu a pravdepodobne to bude jedna z mála pozitívnych správ „Creators“ updatu. Nebudem moc klamať keď poviem, že novinky na desktopoch idú absolútne mimo mňa, tam ma hlavne poteší, ak zaplátajú nejaké bugy, ale 3D maľovanie ma fakt neberie. Možno „night mode“ resp f.lux kopírka na večer, keď si budem čítať o ďalších microsofťáckych zlepšovákoch do budúcna, aspoň ma nebudú štípať oči z displeja, ale len z majstra Satya Nutellu, ktorý ma zjavne ako domovskú stránku nastavený svoj internet banking a podľa toho sa aj riadi. Aby som nebol až taký zlý, dám vám aspoň menší zaujímavý zoznam zmien na desktope. Minimálne zoznam pre mňa – pretože, kde čítam tam čítam, jednoduchý výťah, čo bude v kreatívcoch som nenašiel. A potom sa dostane na naše výpredajové mobily.

Desktop

OneDrive Placeholders – známa vlastnosť zo starého onedrivu – položky na disku vidíme, ale stiahnu sa až pri otvorení, priložení do prílohy a pod.
OneClip, alebo Cache – OneClip sa mal nachádzať v Redstone 2 – neskôr bol premenovaný na Cache a vyvíjaný pod MS garážou a nedávno bol Cache zrušený. A najskôr bude táto vychytávka prepojená na Cortanu a môžeme si slovanský bratia všetci do jedného pískať.
Čítačka kníh v Edgi a nákup e-kníh cez Store
Groove Music Maker – v tomto sa opičiť po appli to áno – ale poriadne zdieľanie cliboardu to nie – radšej ho zrušiť.
Témy na stiahnutie v Store – paráda, rybky, palmy , nadella na dovolenke a tak.
Individuálne farby dlaždíc – na výber z farebného spektra a nie z prednastavených farieb. Pamätáte si ešte zopár farieb z WP 7 🙂 ?
Herný mód – obmedzenie procesov na pozadí, zvýšenie fps výkonu v priemere o 2-5%. Ževraj to zatiaľ moc nepomáha.
High dpi scaling – lepšie vykresľovanie na high dpi monitoroch.
Priečinky v start menu – niečo z telefónov priletelo do desktopov. Najbližšie to bude zase medium dlaždica z desktopu na telefónoch.
Throttling background aplikácií – utlmenie nepoužívaných app na pozadí a zlepšenie batérie, uvoľnenie cpu výkonu a tak ďalej.
Gestá pre touchpad – zatiaľ na 3 a 4 prsty ale aj tak fajn.
Odloženie automatických aktualizácií maximálne o 35 dní – dostanete mesiac „na rozmyšlenou“.
Dynamic Lock – Windows Goodbye – keď odídete od PC tak vás odhlási, keď prídete tak Windows Hello prihlási. CTR + L by ste nemali potrebovať.
Pick up where you left off – eplácke continuuity – cortana vám ukáže posledné prezerané stránky z edgu, posledný koncept z mailu, či upravované cloudové súbory. Zas to bude na Cortanu a môžeme sa kĺzať.

Nuž aspoň na niečom v MS pracovali a tipujem, že 2 funkcie, ktoré by som si prial (OneClip/Cache a Pick up where you left off ) tak tam buďto nebudú, alebo budú viazaná na Cortanu, Klasika MS.

No a čo naše slávne telefoníky ? Zmien nie je mnoho a niesú pompézne, ale vzhľadom na trhový podiel je to skoro, ako skok androidu o 2 verzie.

Zdieľané s PC verziou

Pick up where you left off
Individuálne farby dlaždíc
Čítačka kníh v Edgi
OneClip, alebo Cache 

Mobilné

Šifrovanie SD karty – kradoši už nebudú pozerať vaše hanbaté fotky keď si strčia SD kartu do čítačky – funkcia má byť viazaná na firemnú politiku ale zatiaľ ide aj bez prihlásenia sa k firemnej doméne.
Zlepšenie rýchlosti lockscreenu – neviem ako vám ale mne a asi aj ďalším userom redditu nabehne najprv wallpaper a o niečo neskôr hodinky a spol. Toto by malo byť odstránené.
Zrýchlenie windows hello – Bolo by super ak by to dosiahlo rýchlosti Thresholdu.
Bluetooth gaat – Podpora pre notifikácie pre smarthodinky a náramky
Odobratie slova zo slovníka – Ak ste si pridali nejakú prasačinku a teraz vám ju slovník všade ponúka je možné si ju odobrať.
Svietenie GS pri nabíjaní – Možnosť vypnúť GS počas nabíjania
Zlepšená autokorekcia – ak vám pôvodné slovo systém opravil – v našeptávači sa zobrazí aj vaše pôvodné slovo a kliknutím naň ho hneď navrátite. Zároveň by si ho systém mal zapamätať a podsúvať ho.
Oddelené nastavenie screen time-outu – pre telefón a Continuum.
Zatvorenie Start Screenu v Multitasku – Ak zatvoríte Start Screen v multitasku obnoví to všetky dlaždice.
Vypnutie všetkých app na pozadí jednym tlačidlom v nastaveniach
Vylepšené wifi nastavenia – resp opäť sa vracajú funkcie z 8.1 – používať mobilné dáta keď wifi nemá internet, obmedzenie dát na pozadí a aj v roamingu
Ukladanie offline máp navigácie bude mať rovnaké tlačidlo v nastaveniach úložiska ako ukladanie fotiek a pod.
Apps for web sites – Odkaz v prehliadači môže otvoriť konkrétnu aplikáciu – takže napríklad odkaz na youtube by mohol otvoriť rovno mytube. Uvidíme v praxi.
Reset aplikácie – možnosť aplikáciu zresetovať (žiadny uninstall a následný install)

Continuum

Uzamknutie obrazovky ani iné činnosti telefónu nemajú vplyv na prácu v Continuu. Pôjde nepretržite.
Bezdrôtové pripojenie k docku a automatická aktivácia Continua.
Samostatne konfigurovateľný Start Screen v Continuu bezohľadu na telefón.
Pripínanie app do taskbaru
Práca s oknami
Multitasking
Používanie Win klávesa + skratky.

Kreatívne slovo na záver

Ako vidíte zmien je celkom slušné množstvo – a pomôže to nám súčasným používateľom. 99% bude ale zaujímať to, či messenger a facebook fachčí tak ako na ios, alebo už konečne využíva možnosti w10 (lockscreen ikona, prepojenie na hub, odpisovanie z toastu a action centra). No to bohužiaľ nie. Tento update určite nepomôže ani nejakým predajom (ostatne, ani nie je čoho). Skôr taká predpríprava na redstone 3 + Neon, alá ukážme, že na niečom robíme nech aspoň mútime vodu. Nuž a keď výjde officiálny update – odškrtám si, čo všetko sa podarilo a stihlo – prípadne to presunieme do redstone trojky.